Welsh Corgi Cardigan

Originální název: Welsh Corgi Cardigan
Číslo FCI: 038
FCI skupina: I. - plemena ovčácká, pastevecká a honácká; sekce I. Ovčáci; bez zkoušky z výkonu.
Datum publikace platného standardu: 30.10.2016
PŮVOD: Velká Británie
HISTORIE: Welsh Corgi je pastevecký pes pocházející z jihozápadního Walesu (jižnější Pembrokshire a severnější Cardiganshire) s historií dlouhou až 3000 let. Pátrání po jeho původu je složité, jak lze u tak starého plemene očekávat. Hovoří se o souvislosti s příchodem starých Keltů na britské ostrovy a také o vlivu předků plemen, z nichž se vyvinula dnešní, historicky mladší plemena ovčáckých psů na severu a západě starého kontinentu. Původně Welsh Corgi hlídali dvory a usedlosti, okrajově pásli dobytek, později už byli psy honáckými. Cardiganům se pravděpodobně vyhnulo přikřížení jiných plemen, a tak zůstali původnějším plemenem než Pembroci. Koncem 19. a začátkem 20. století se oba rázy corgi objevovaly na zemědělských výstavách a až ve 30. letech dvacátého století došlo k rozdělení na dvě samostatná plemena: na původně bezocasé Pembroky (Wesh Corgi Pembroke), kteří jsou o něco menší, jemnější a mají menší špičaté uši, a na větší Cardigany (Welsh Corgi Cardigan) s většíma a lehce zaoblenýma ušima. Díky zákazu vzájemného křížení poté došlo k poměrně výraznému rozlišení obou plemen. Prvním Cardiganem importovaným do České republiky byla v roce 1990 tricolorní fena Morgan Egger Mokronog, která však bohužel nikdy neměla štěňata. První vrhy Cardiganů se narodily až v letech 2000 a 2001.
CARDIGIAN VS. PEMBROKE


Cardigian: větší, lehce zaoblené větší uši.
Pembroke: původně bezocasý; menší, jemnější; menší špičaté uši.
POVAHA: Pozorný, čilý, inteligentní, vyrovnaný, ani bázlivý ani agresivní. Má vlohy k hlídání a pasení. Když k cizím lidem může být zpočátku rezervovaný. Je hodně fixovaný na svého pána, kterého miluje a snaží se mu zavděčit, není tedy vhodný k chovu v kotci. Je přizpůsobivý, dobře vychází s ostatními psy, domácími zvířaty i s dětmi.
STAVBA TĚLA: Hlava je podobná liščí. Zuby silné s nůžkovým skusem. Oči jsou středně velké poměrně daleko od sebe posazené, s výraznými koutky. Přednostně tmavé nebo v souladu s barvou srsti. Modré oči jsou přípustné pouze u zbarvení blue-merle. Uši: vztyčené, poměrně velké v poměru k velikosti psa. Špičky mírně zaoblené. Svalnatý krk. Trup je dlouhý a silný. Poměrně široký a hluboký hrudník s vyčnívající prsní kostí. Ocas je podobný liščímu, středně dlouhý (dotýká se nebo se téměř dotýká země). V postoji nízko nesený, v pohybu může být nesený nad úrovní trupu, ale ne stočený nad hřbetem. Končetiny jsou silné a velmi krátké, ale tělo je dostatečně vysoko nad zemí. Velké tlapy, mírně vybočené. Srst je krátká nebo středně dlouhá, odolná s dobrou podsadou, přednostně rovná.
VYLUČUJÍCÍ VADY: Agresivita nebo přehnaná bázlivost. Každý jedinec jasně vykazující fyzické nebo psychické abnormality musí být diskvalifikován.
ZBARVENÍ: přípustné jsou:
- blue-merle,
- žíhaná,
- červená,
- sobolí,
- trikolorní se žíhanými znaky
- trikolorní s červenými znaky.
- Všechna výše uvedená zbarvení s typickými bílými znaky na hlavě, krku, hrudi, spodní části těla, končetinách, tlapkách a špičce ocasu nebo bez nich. Bílá nesmí převládat na trupu nebo hlavě, kde nikdy nemá být okolo očí. Nosní houba a okraje očních víček musejí být černé. Játrové a dilutované zbarvení jsou krajně nežádoucí.
KVH: ideální výška v kohoutku je 30 cm.
HMOTNOST: Odpovídající výšce, s hlavním důrazem na celkovou vyváženost psa. Ideální váha u fen 11 - 15 kg, u psů 14 - 17 kg.
CHODY: volný a živý pohyb. Lokty uložené těsně u trupu, ani volné ani příliš těsně přiléhající. Aniž by se příliš zvedaly, mají hrudní končetiny dobré vykročení v souladu s rázným posunem pánevních končetin.
ZDRAVÍ: Cardigan je odolné a zdravé plemeno. Výskyt dědičných chorob nemůže být však brát na lehkou váhu- jako je degenerativní myelopatie, dědičné oční vady a dysplazie kyčelního a loketního kloubu. V ojedinělých případech se objevuje epilepsie, o něco častěji ohnutí kosti vřetenní a problémy s meziobratlovými ploténkami, velmi výjimečně spondyloza a v některých liniích sklon k chronickému selhání ledvin. Má sklony k přejídání a následně k tloustnutí. Důležité je štěňata v prvním roce života nepřetěžovat, omezit skákání a chození po schodech, což se doporučuje i u dospělých psů. Při krmení štěňat je třeba dát pozor na vyváženou stravu bez překrmování bílkovinami a vyrovnaný obsah minerálů, jinak by se chyby ve výživě mohly podílet na poruchách vývoje kostry. Cardigan se v průměru dožívá asi 12- 14 let. K jeho uchovnění v současné době nejsou požadovány žádné zdravotní tesy. Péče o Cardigana není náročná.



