Rumunský karpatský ovčák

13.08.2019

HISTORIE

První písemná zmínka o carpatinovi je z roku 1920. V tomto období byl vyšlechtěn pomocí selekce z původních rumunských pasteveckých psů z karpatsko-dunajské oblasti a sjednocen v jedno plemeno. Předci carpatina byli po staletí využíváni ke střežení stád ovcí či koz a ve své domovině, tedy Rumunsku, vykonává carpatin tuto práci dodnes. Rumunský karpatský ovčák byl vyšlechtěn z místních psů z vyloučených oblastí karpatsko-dunajské oblasti. Cílem šlechtění nebyl určitý exteriér, nýbrž povahové vlastnosti, především pak vlohy pro hlídání stád i před velkými predátory, jako jsou vlci nebo rysové. V roce 1934 byl sepsán a publikován první standard, později byl několikrát rumunskou kynologickou organizací změněn. První standard plemene byl vytvořen v roce 1934 a v roce 2016 došlo k plnému uznání plemene ze strany FCI. V Česku chov rumunských karpatských ovčáků zastřešuje Pannonia klub. K únoru 2019 byla registrována jediná chovatelská stanice.

CHARAKTERISTIKA

Velmi znatelný pohlavní dimorfismus (psi jsou vyšší a mohutnější). Je to pes obdelníkového rámce s bohatou srstí.

FCI: skupina I.  číslo 350. Je jedním ze tří rumunských ovčáckých plemen uznaných FCI: dalšími jsou Rumunský ovčák z Bukoviny a mioritic. Všechna jsou poměrně vzácná.

KVH: psi 65-73 cm; feny 59-67 cm 

Hmotnost: psi 50-60 kg; feny 35-45 cm

Zbarvení: vlkošedá různých odstínů, bílé znaky jsou povolené, ale neměly by dominovat.

Původ plemene: Rumunsko

Účel vzniku plemene: Pastevecký a hlídací pes, společník

Další názvy: Ciobanesc Romanesc Carpatin

 Průměrný věk: 13 let

Pořizovací cena: Od 18 000 Kč

Populace:  První registrovaný Carpatin se do ČR dostal r. 2007

VYUŽITÍ

Carpatin je naprosto skvělým hlídacím psem. Je skvělým hlídačem stád a to i pokud se mu do cesty postaví vlk či dokonce medvěd. Totéž platí o hlídání objektu či domova. Jelikož je to pastevec, má zakódované v genech řídit se svým rozumem, rychle vyhodnotit situaci a tím nejlepším způsobem ji vyřešit.

CHARAKTER

Je inteligentní, avšak nikdy nebude jako border kolie nebo dobrman dychtit po vašich povelech, protože zkrátka nechápe, proč by to měl dělat. Lze ho vycvičit za pomocí pozitivní motivace a důslednosti, ale úplně to není jeho parketa. Není to nijak tvrdohlavý pes, ale má svoji hlavu a komunikovat s ním přes sílu nikam nevede. Láska a důslednost je klíč ke štěstí.

Jelikož carpatinova úloha bylo hlídání stád 24 hodin v kuse, je na samotu zvyklý. Nevadí mu samota, ale na druhou stranu se z něho klidně stane závislák, který vás bude doprovázet třeba při práci na zahradě nebo se zapojí do hry s dětmi. Carpatin si rozhodně vaši přítomnost užívá plnými doušky, a pokud jej budete vlastnit, už se nikdy nemusíte bát. Získáte totiž nejen osobního strážce, ale rovnou rodinného bodyguarda. Při již zmíněné hře s dětmi bude stále po očku sledovat, co se děje okolo a jestli jste dostatečně blízko. Když si usmyslí, že pohybu už bylo dost, ulehne na místo, odkud na vás bude dobře vidět a po očku hlídá. Zkrátka rodina je smečka a ta se musí bránit.

Toto krásné pastevecké plemeno se rozhodně hodí k lidem, kteří nepatří k těm nejaktivnějším. Sám carpatin je velmi klidný a pohodový pes, který se nepotřebuje denně zbavit přebytečné energie. Pokud se však budete chtít vypravit na výlet do přírody či k vodě, carpatin rozhodně neodmítne. Pokud mu však nedopřejete pravidelné procházky, zlobit se na vás nebude.

ODOLNOST

Carpatin je, jakožto přírodní plemeno, velmi odolný a má pevné zdraví. Jediné, na co by budoucí majitel měl dát pozor, je nepřetěžovat psa do jednoho roku věku. Protože je to velké a rychle rostoucí plemeno, je dobré v období růstu krmit ho kvalitním krmivem s přídavkem vápníku a fosforu pro dobrý vývin kostí. Do jednoho roku psa bychom se měli vyvarovat překonáváni překážek třeba na cvičáku a moc nepodnikat dlouhé vycházky. Je to kvůli zamezení přetížení kloubů do doby, než se zpevní. U tohoto plemene je povinné rentgenové vyšetření kyčelních kloubů (u chovných jedinců). Plemeno však na dědičnou dysplazii kyčelního kloubu moc netrpí. Pokud se dysplazie prokáže, jedná se většinou právě o přetěžování. Dále je vhodné dát si pozor na zuby. Při výměně zubů je důležitá opatrnost, moc se se štěnětem nepřetahovat o hračku, aby nedošlo k násilnému vytržení mléčného zubu. Při přezubování jsou totiž krvácející dásně vstupní branou pro tetanus.

PÉČE

Carpatin se řadí k plemenu s takzvanou samočisticí srstí, která, jak už název napovídá, má schopnost se sama zbavit nečistot.  Jen v období výměny srsti je třeba ji více vyčesávat, aby se odstranila odumřelá srst, která se zacuchává a pes se pak může více škrábat nebo kousat. Celoroční pobyt venku na velké zahradě pro tohoto psa není žádný problém. Jeho huňatá srst ho v zimě ochrání a carpatin si tak může užívat krásu zimy, na kterou je po staletí zvyklý z hor.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky